2010-11-26 23:29:22

Już wszyscy młodzi menedżerowie ruszyli w świat, czyli krótkie sprawozdanie po-warsztatowe.

23 listopada druga (i ostatnia) tura młodych menedżerów i menedżerek kultury oraz ich bibliotekarek i bibliotekarzy opuściła stolicę. Tego dnia biuro Towarzystwa „ę” przy ulicy Mokotowskiej niepokojąco się wyludniło, wszystko ucichło, od dawna oczekujące stosy rozmaitych publikacji zniknęły z pola widzenia, projektor zgasł, a na flipczarcie zaczął ponownie osiadać kurz...

To wszystko dlatego, że zespoły biorące udział w projekcie „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” wróciły już do swoich gmin i miejscowości, aby tam – korzystając z doświadczeń i inspiracji ostatnich dni i tygodni – w końcu rozpocząć swoje własne, autorskie działania.

W ciągu dwóch tur warsztatów odbyły się między innymi:
- 22 spotkania z gośćmi,
- 2 potańcówki,
- 2 warsztaty animacji poklatkowej,
- 2 pokazy filmowe,
- 26 wspólnych posiłków w kilkunastu różnych miejscach,
- 6 wizyt w kawiarniach,
- 14 godzin pracy nad planowaniem projektu,
- 2 targowiska, czyli spotkania z ekspartami w Klubokawiarni Chłodna 25
- 2 wizyty w siedzibie "Gazety Wyborczej"
- 8 akcji animacyjnych w przestrzeni miasta,
- 1 spotkanie z absolwentami programu MMK
- niezliczone spotkania ze rozmaitymi specjalistami, pasjonatami, ekspertami (do spraw promocji, planowania projektu, realizacji działań teatralnych, filmowych, artystycznych oraz w kilku innych dziedzinach).
- nie podajemy liczby przespanych godzin, gdyż było ich niepokojąco mało.

Absolutnym rekordem była sytuacja, gdy jednego wieczoru nastąpiło 540 spotkań (na prawdę!) – trzydziestu obecnych uczestników projektu oraz osiemnastu absolwentów poprzednich edycji projektu „Młodzi menedżerowie kultury” spotkali się na zasadzie "każdy z każdym". Wymieniali się co 5 minut.

Nie jesteśmy w stanie zmierzyć wagi bagażu doświadczeń, z jakim wyjechali nasi uczestnicy, ale gdyby było to mierzalne, istnieje prawdopodobieństwo, że przewoźnik liczyłby im nadbagaż.

Na szczęście warsztaty w Warszawie były tylko początkiem tej długiej, twórczej drogi projektowej, na którą wkroczyli uczestnicy projektu... Urywające się telefony i zalew maili upewniają nas o tym, że po powrocie do swoich miejscowości większość z nich zasiada już do planowania, omawiania, negocjowania oraz... wypełniania wniosków dotacyjnych.

Bardzo dziękujemy wszystkich uczestnikom jak również naszym gościom, ekspertom, trenerom, prowadzącym, restauratorom, recepcjonistom, kierowcom i mieszkańcom Warszawy, którzy trafiali na nas w nieoczekiwanych miejscach i sytuacjch.

Pierwsza tura szykuje się do złożenia wniosków w terminie 30 listopada 2010 r.
a druga tura w terminie 12 grudnia 2010 roku.

Czekamy na nie z niecierpliwością!

Wkrótce zamieścimy dokumentację fotograficzną z drugiej tury listopadowych warsztatów. Pierwszą znajdziecie w poście poniżej.

2010-11-26 18:45:35

Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej warsztatów!
Autorką zdjęć jest Marta Zabłocka.

Pierwszy dzień - 5 listopada 2010 - Dzień przyjazdu młodych menedżerów kultury. Poznajemy się, idziemy na pierwszy obiad. Odwiedzamy Fundację Orange i Program "Młodzież". Naszymi gośćmi są Maria Seweryn, Roman Gutek i Bogna Świątkowska. Dzień kończymy warsztatem animacji filmowej z Anią Płachecką.

Zaczynamy od "Generatora pomysłów", czyli pracujemy nad pomysłami na działania. Z Izą Rutkowska rozmawiamy o promocji i o tym, czym jest PR. Podczas "Targowiska" w Klubokawiarni Chłodna 25 konsultujemy pomysły z sześcioma gośćmi. Krzysiek Pacholak opowiada o pomysłach na prowadzenie bloga, Kuba Piatek proponuje wiczorny DKF.

Kontynuujemy pracę podczas "generatora" - pomysły coraz bardziej zaczynają przypominać projekty. Odwiedzamy siedzibę Agory. Popołudniu warsztat z Iloną Goszczyńską - o komunikacji i współpracy. Wieczorem wielka chwila - przjeżdżają bibliotekarki. Spotykamy się na wspólnej kolacji.

Dzień zaczynamy w "świetlicy" kulturalnej - restauracjo-klub Solec 44 pomieściła nas wszystkich - 15 młodych menedżerów i 15 bibliotekarek. Zaczynają się 'Akcje!' czyli cztery, realizowane równolegle działania animacyjne - pod okiem doświadczonych animatorów, zespoły (młody menedżer + bibliotekarz) twórczo eksplorują przestrzeń warszawskiego Powiśla: nagrywając audiobooka, tworząc książki artystyczne, proponując wspólną akcję czytelnikom Biblioteki Uniwersyteckiej lub działając teatralnie w nieoczekiwanych miejscach. Po obiedzie podsumowjemy 'Akcje!', a dzień kończymy... potańcówką.

Dla młodych menedżerów kultury to dzień pożegnania, a więc dzień pełen wzruszeń i planów na najbliższe tygodnie - teraz przez uczestnikami zadanie napisania wniosku. Z bibliotekarkami pracowaliśmy jescze do popołudnia na warsztacie komunikacyjnym z Iloną Goszczyńką. Było wspaniale - dziękujemy!

 

2010-11-16 20:11:04

W projekcie „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” mija właśnie półmetek warsztatów w Warszawie. Zdajemy krótką relację w przerwie pomiędzy pierwszą i drugą turą warsztatów...

Pół Polski już w akcji!

W listopadzie Warszawa stała się niepodważalną stolicą działań animacyjnych. Jeśli ktoś twierdzi, że jest w stanie wymyślić większe zagęszczenie działań, inspiracji i spotkań na przestrzeni kilku dni, to... nie uwierzymy! :) Wycisnęliśmy z tego czasu naprawdę wszystko, co się dało... teraz przed młodymi menedżerami kultury szansa, aby wykorzystać to doświadczenie w swoich działaniach na przestrzeni całej Polski.

Co się wydarzyło?

5 listopada ze wszystkich zakątków Polski zjechali się do Warszawy młodzi menedżerowie kultury - piętnaście młodych osób z pasją i pomysłem na swoje własne działanie animacyjne, kulturalne, społeczne. Choć nie znali się wcześniej, stworzyli grupę eksploratorów zanurzających się w świat animacji kultury, działań społecznych i artystycznych - spotkania, warsztaty, akcje wypełniły im całe dni. Te doświadczenia to inspiracją dla każdego z nich do zrealizowania swojego autorskiego pomysłu - we własnej miejscowości, przy wsparciu lokalnych bibliotekarzy.

W ciągu kilku dni pobytu w Warszawie młodzi menedżerowie spotkali się z artystami, animatorami, menedżerami kultury, twórcami sztuki niezależnej, aktywistami, praktykami kultury... Gościli nas m.in. Maria Seweryn w Och-Teatrze, Roman Gutek w Kinie Muranów i Bogna Świątkowska w siedzibie Bęc-zmiany. Każdy z nich opowiadał o swojej pasji i o tym, jak wpłynęła ona na ich teraźniejsze działania. Spotykaliśmy się zarówno z osobami znanymi z działań w całej Polsce, jak i w środowiskach lokalnych. Podczas tzw. „Targowiska” wszyscy mieli szansę na indywidualną rozmowę z ekspertami, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, radzili i inspirowali do działań filmowych, muzycznych, fotograficznych, akcji sąsiedzkich etc.

W Fundacji Orange oraz programie „Młodzież” poznaliśmy możliwości zdobywania środków na projekty; w redakcji Gazety Wyborczej dowiedzieliśmy się jak wygląda praca ogólnopolskiego dziennika i jak przebić się z informacją o swoim projekcie; w Kiwi Studio posłuchaliśmy o tym, jak współpracować z grafikiem i jakie są żelazne zasady promocji projektu.

W końcu do młodych menedżerów i menedżerek kultury dołączyły ich bibliotekarki! Podczas wspólnie spędzonego poniedziałku nasi Latający Animatorzy Kultury porwali uczestników do „Akcji!” czyli działań w rozmaitych zakamarkach Warszawy. Poszczególne ekipy sprawdziły się w działaniach w przestrzeni miejskiej, w kawiarniach, bibliotece i wielu (nie)przypadkowych miejscach potraktowanych tu w bardzo nie-standardowy sposób. Przemarsze, wspólne wirowanie, skoki i przysiady pod mostem Poniatowskiego, książki-kubiki stworzone wspólnie w atmosferze warszawskich klubo-księgarni, audiobooki składane wraz z użytkownikami kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, stół do rozmów z czytelnikami biblioteki, dźwiękowe i dotykowe badanie nieznanych przestrzeni – to wszystko działo się w ciągu zaledwie jednego popołudnia. Wspólne warsztaty młodych menedżerów i bibliotekarek zakończyły się potańcówką z muzyką tradycyjną na Scenie Lubelskiej 30/32, gdzie wszyscy bawili się do późnego wieczora.

Młodzi menedżerowie kultury - uczestnicy I tury warsztatów - już ruszyli w Świat!
Teraz czekamy na ich wnioski - realizacje projektów wystartują w lutym 2011 roku i potrwają do sierpnia 2011 r.

Podglądajcie! :)
 

2010-11-08 14:30:27

Przyjechali w piątek. Dosłownie z całej Polski. Warsztaty w Warszawie to pierwszy przystanek w drodze przez udział w projekcie "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach".

Trwa czwarty dzień warsztatów. Młodzi menedżerowie odwiedzili już Fundację Orange oraz Program Młodzież. Byli gośćmi Romana Gutka, Bogny Świątkowskiej oraz Marii Seweryn. Intensywnie pracowali nas swoimi pomysłami na działania, Spotkali się ze specjalistą od PR, odwiedzili redakcję "Gazety Wyborczej". Pracują nas swoimi umiejętnościami liderskimi, a wieczorami dowiadują się jak robić filmy animowane, jak zorganizować DKF oraz dyskutują o pomysłach na ciekawego bloga... W Klubokawiarni Chłodna 25 mieli okazję spotkać sześć menedżerów i animatorów kultury profesjonalnie zajmujących się muzyką, fotografią, filmem, działaniami artystycznymi i sąsiedzkimi... Dzieje się. Pomysły się rozwijają, inspiracji przybywa. Jest bardzo intensywnie, a przy tym bardzo wesoło :)
Wczoraj dołączyły do nas bibliotekarki. Dzisiaj uczestnicy pracują więc w dwuosobowych zespołach. Nie siedzą na wykładach, ani w sali szkoleniowej - ruszyli w miasto. Pod okiem czterech doświadczonych animatorów kultury działają w grupach w przestrzeni Powiśla. Szykują performance uliczny, książki artystyczne, audiobuki i instalacje. Działają z napotkanymi ludźmi, badają nowe przestrzenie, a przede wszystkim - współpracują.
Jutro ostatni dzień warsztatów.
Szczegółowa relacja już niebawem!

2010-11-05 09:50:37

Za niecałą godzinę zaczynamy warsztaty dla pierwsze grupy młodych menedżerów kultury! Przez trzy dni będą brali udział w spotkaniach warsztatach, wizytach... Odwiedzą Kino Muranów, Och-Teatr, Bęc Zmianę, Gazetę Wyborczą, Fundację Orange, Program "Młodzież"... Spotkają się z profesjonalnymi animatorami, menedżerami i trenerami - będą zbierać inspiracje, doświadczenia, wiedzę oraz umiejętności, które przygotują ich do realizacji swojego lokalnego projektu społeczno-kulturalnego.
W niedziele dołączą do nas bibliotekarze - w poniedziałek młodzi menedżerowie wraz z bibliotekarzami zorganizują cztery małe akcje animacyjne - będziecie mogli natknąć się na nich na Powiślu. W poniedziałek wieczorem zapraszamy zaś wszystkich na tańce! Spotykamy się na Scenie Lubelska (ul. Lubelska 30/32) O 20:30. We wtorek żegnamy młodych menedżerów kultury, a bibliotekarze zostają z nami na jeszcze jeden warsztat... Czekają ich bardzo intensywne dni. Trzymajcie za nich kciuki!

2010-10-27 21:57:56

Drodzy Menedżerowie, Szanowni Państwo, 

gorąco dziękujemy - w imieniu własnym oraz całego Towarzystwa "ę" - za to, że zainteresowaliście się projektem "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach". Dziękujemy za zgłoszenia - tym bardziej, że zdaję sobie sprawę, iż ich wypełnienie było sporym wyzwaniem. Dziękujemy za zaufanie, otwartość i gotowość do współpracy.

Niestety, w naszym projekcie jest miejsce dla 30 Zespołów - zgłoszeń otrzymaliśmy ponad dwa razy więcej. Od czwartku Wasze i Państwa formularze czytane były przez czteroosobową komisję złożoną z doświadczonych animatorów, menedżerów kultury oraz trenerów. Mieli trudne zdanie, ale we wczoraj podjęli decyzję - poniżej znajduje się lista Zespołów, które zapraszamy do udziału w Projekcie oraz lista rezerwowa.

Serdecznie gratulujemy wybranym Zespołom! Będziemy Wam na bieżąco przekazywały informacje związane z kolejnymi etapami projektu.

Jednocześnie gorąco zachęcamy Zespoły, których nie możemy zaprosić, do dalszych działań i podjęcia próby realizacji swoich pomysłów - mimo wszystko. Na naszej stronie internetowej (mmk.e.org.pl) staramy się aktualizować informacje o innych programach skierowanych do młodych ludzi (zakładka "Linki" w e-Akademii), zaś na stronie biblioteki.org pojawiają się informacje o możliwościach stojących przed bibliotekami - mamy nadzieję, że znalezione tam informacje okażą się dla Was wsparciem i inspiracją.

Pozdrawiamy serdecznie,

Agnieszka Pajączkowska, Julia Biczysko oraz całe Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
 

I TURA

II TURA

Nazwisko i imię menedżera

Nazwisko i imię bibliotekarza

Nazwisko i imię menedżera

 

Nazwisko i imię bibliotekarza

Bublewicz

Bartłomiej

Smoczyk

Elżbieta

Butkiewicz

Aneta

Kisło

Elżbieta

Drozdowski

Damian

Adamska

Monika

Herba

Kinga

Tomaszewska

Katarzyna

Ejsmont

Piotr

Półkośnik

Elżbieta

Józefowicz

Agata

Jędrysiak

Ewa

Janik

Justyna

Chwałek

Katarzyna

Klekocki

Aleksander

Turska

Magdalena

Jędrzejczak

Paweł

Sobczak

Anna

Knopik

Marta

Stącel

Jacek

Kruk

Natalia

Ponczkowska

Jolanta

Kompała

Barbara

Przybyła

Hanna

Kudzin

Kamil

Jutrznia

Jolanta

Kozłowski

Kamil

Janczewska

Zofia

Mazurek

Aleksander

Tworzydło

Agnieszka

Kraska

Maciej

Daniel

Justyna

Powązka

Natalia

Bartkowiak

Justyna

Niczyporuk

Izabela

Rogacz

Katarzyna

Rzeska

Agata

Lewandowska

Urszula

Niszczak

Marta

Dziobek

Iwona

Solak

Justyna

Myrda

Aneta

Sekuna

Arkadiusz

Bojarska - Jeż

Katarzyna

Stachowiak

Mateusz

Czechanowska

Janina

Skupiewska

Sylwia

Welka

Lucyna

Tarnowski

Dawid

Zdunek

Jolanta

Skorupka

Marta

Szmajduch

Magdalena

Wiśniewska

Marta

Farulewska

Joanna

Suska

Karolina

Wojciechowska

Małgorzata

Wodzyńska

Paulina

Wasiluk

Barbara

Szczechowiak

Marcin

Rybarczyk

Lidia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista rezerwowa

 

 

 

 

Cichy

Łukasz

Wachowiak

Szymon

 

 

 

 

Swinecka

Anna

Gacek

Sylwia

 

 

 

 

Drzewicka

Aleksandra

Gramburg

Małgorzata

 

 

 

 

 

2010-10-22 00:02:52

Bardzo dziękujemy wszystkim Zespołom, które przesłały nam zgłoszenia!
Dziękujemy również za wszystkie pytania, rozmowy, uwagi i maile.
Wasze zgłoszenia trafiły już do czteroosobowej Komisji, która stanie przed trudnym zadaniem wyboru 30 Zespołów.
Już w przyszłym tygodniu, we środę, umieścimy informację o wynikach na naszej stronie internetowej. Dodatkowo, wszystkie Zespoły poinformujemy o wynikach drogą mailową.
Zaraz po ogłoszeniu wyników, przekażemy uczestnikom wszelkie niezbędne informacje związane z warsztatami, które odbędą się w Warszawie 5-9 listopada oraz 19-23 listopada.
Bardzo prosimy o cierpliwość!

Życzymy powodzenia! :)
Agnieszka i Julia
(zespół projektu)

2010-10-20 12:51:15

 Tylko do dzisiaj, do północy, przyjmujemy zgłoszenia do udziału w projekcie. Tych, którzy jeszcze nie przesłali zgłoszenia prosimy, aby zrobili to czym prędzej :) A tych z Was, którzy juz zgłoszenia przesłali, prosimy o upewnienie się, czy Wasz bibliotekarz/bibliotekarka również wysłali swój formularz.

Powodzenia!

2010-10-14 11:19:12
Przypominamy, że już tylko przez 6 dni czekamy na Wasze zgłoszenia! Termin mija w środę, 20 października.
Prosimy, abyście nie zwlekali do ostatniej chwili - śmiało wysyłajcie zgłoszenia już teraz!
Tym z Was, którzy wysłaliście już swoje formularze przypominamy o tym, że pełne zgłoszenie to formularz młodej osoby ORAZ formularz bibliotekarza. Zachęcamy Was do kontaktu z "Waszymi" bibliotekarzami i upewnienie się, że przeslali również swoje formularze.
 
W razie pytań - czekamy na maile i telefony :)
 
Powodzenia!
 
2010-09-20 14:40:48

 To ważna informacja dla bibliotekarzy i bibliotekarek biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek i dla wszystkich chcących zgłosić się do udziału w "Młodych menedżerach kultury w bibliotekach".

 
Konkurs Grantowy „Aktywna Biblioteka” realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) jest skierowany do Bibliotek Partnerskich i Bibliotek Wiodących biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Konkurs stwarza niepowtarzalną szansę na wdrożenie w życie części wieloletniego Planu rozwoju biblioteki, a tym samym sprawdzenie w praktyce wiedzy zdobytej na szkoleniach.
Każda Biblioteka Wiodąca i Partnerska uczestnicząca w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek może złożyć do ARFP maksymalnie dwa wnioski o dotację na realizację dwóch różnych projektów. Kwota pojedynczej dotacji wynosi maksymalnie 5000 zł. Każdy dobry i poprawnie przygotowany projekt ma szansę otrzymania grantu. 
 
Do 30.10.2010 trwa nabór bibliotek z województw: lubuskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.biblioteki.org
http://www.biblioteki.filantropia.org.pl/pl/konkursy_grantowe/konkurs_grantowy

Konkurs grantowy "Aktywna biblioteka" może łączyć się z projektem "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach" - oznacza to, że dotacje możliwe do uzyskania w obu propozycjach, można przeznaczyć na jeden projekt społeczno-kulturalny.

Jeśli chcesz zostać młodym menedżerem - przekaż tę informację swojemu bibliotekarzowi! To może być dla Was wspólna szansa na zrealizowanie Waszego pomysłu na szerszą skalę. 
 
Jeśli jesteś bibliotekarzem - przekaż tę informację młodemu człowiekowi, z którym współpracujesz. Wspólnie zastanówcie się w jaki sposób dodatkowa dotacja mogłaby wzmocnić planowane przez Was działanie.

Konkurs Grantowy "Aktywna biblioteka" polecamy również gorąco tym bibliotekarzom, którym nie uda się nawiązać współpracy z młodymi ludźmi chcącymi wziąć udział w projekcie "Młodzi menedżerowie kultury w  bibliotekach"! 
 
... |3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ...
.